Bakım tedbir kararı verilen çocuklarda 3 bölümde incelenmektedir.

a) Toplum – Aile – Çocuk üçgeninde oluşan ekonomik,sosyolojik ve psikolojik olumsuzluklar nedeni ile bakım tedbir kararı alınmaktadır. b) Koruma altına alındıktan sonra ki yaşamın niteliği

c) Kurum bakımından sonraki toplumla entegre olma durumu.

Toplum -aile- çocuk üçgeninde; çocuğun gelişiminin sağlıklı yürütülememesi ve oluşan risk faktörlerinin zamanında önlenememesi nedenleri ve/veya  ebeveynlerin  fonksiyonlarını yerine getirememesi, getirmemesi gibi durumlarda çocuk koruma altına alınmaktadır.

Koruma altına alınan çocuk bu bölümde yaşamış olduğu olumsuzlukların çözümlenmesi ve çocuğun psiko-sosyal durumunun iyileştirilmesi ile ilgili mesleki çalışmaların yapılarak ailesine/ sosyal çevresine tekrar döndürülmesidir. Aileye döndürülemeyen çocuklarda reşit olana kadar kurum bakımında yaşamına devam etmektedir.

Reşit olan genç artık her yönü ile yetişmiş bir iş ve meslek sahibi olabilme yeteneğine sahip olarak kurum bakımından ayrılır.

Kurum bakımından reşit olarak ayrılan genç toplumla entegre olamıyorsa sosyal ve ekonomik özgürlüğünü elde edememişse (a) ve (b) bölümündeki yaşamının irdelenmesi gerekmektedir. Çocuk Koruma Kanunu Özetini okumak için tıklayınız.

Bakım Tedbir Kararlı Çocukların, Bakım Sonrası Sorunlarının Nedenleri